Area 11/12 Powerlifting

Southside Athletic 1121 Riverwood Drive, Burnsville, MN, MN

Deadlines Registration opens: November 1, 2019Registration closes: December 18, 2019Errors and exceptions due: January 5, 2020 Tentative schedule 7:30 a.m. - Delegation check in8 a.m. - Weigh ins8:30 a.m. - Coaches meeting8:45 a.m. - Opening Ceremonies9 a.m. - Competition begins

Area 11/13 Poly Hockey

Breck High School 123 Ottawa Ave N, Golden Valley, MN

Deadlines Registration opens: Monday, October 21, 2019Registration closes: Sunday, January 12, 2020Errors and exceptions due: Sunday, January 19, 2020 Tentative schedule 8 a.m. — Delegation check in 8:45 a.m. — Opening Ceremonies 9 a.m. — First game 11 a.m.-1 p.m. — Lunch Ongoing — Awards as divisions finish

Area 7/11/12/13 Snowshoeing

Theodore Wirth Park 1221 Theodore Wirth Pkwy, Minneapolis, Minnesota

Deadlines Registration opens: January 1, 2020Registration closes: February 9, 2020Errors and exceptions due: February 16, 2020 Tentative schedule 8:30 a.m. - Delegation check in9 a.m. - Coaches meeting9:15 a.m. - Opening Ceremonies9:30 a.m. - Competition beginsAwards as divisions finish

CANCELED: Area 11 Swimming

South View Middle School 4725 South View Ln, Edina, MN

Deadlines Registration opens: Saturday, March 1, 2020Registration closes: Sunday, April 5, 2020Errors and exceptions due: Sunday, April 12, 2020 Tentative schedule 8:30 a.m. – Coaches meeting8:45 a.m. – Opening Ceremonies9 a.m. – Competition beginsAwards will be grouped to be picked up at the end of the competition by HOD

CANCELED: Area 11 Basketball

Orono High School 795 N Old Crystal Bay Rd, Long Lake, MN

Deadlines Registration opens: Sunday, March 1, 2020Registration closes: Sunday, April 12, 2020Errors and exceptions due: Sunday, April 19, 2020 Tentative schedule 8 a.m. – Delegation registration8:30 a.m. – Coaches meeting8:45 a.m. – Opening Ceremonies9 a.m. – Competition begins11 a.m. – Skills competition begins (Skills on court 1)11 a.m.-1 p.m. – LunchAwards as divisions finish.

CANCELED: Area 11/12/13 Unified Basketball

Stillwater High School 5701 Stillwater Blvd N, Oak Park Heights, MN

Deadlines Registration opens: Sunday, March 1, 2020Registration closes: Sunday, April 12, 2020Errors and exceptions due: Sunday, April 19, 2020 Tentative schedule 12 p.m. – Delegation registration12:30 p.m. – Coaches meeting12:45 p.m. – Opening Ceremonies (in cafeteria)1 p.m. – Competition beginsAwards as divisions finish.Meals: Please note that there will not be a meal at this competition. …

CANCELED: Area 11 Gymnastics

Mini Hops 2600 Campus Dr, Plymouth, MN

Deadlines Registration opens: Sunday, March 1, 2020Registration closes: Sunday, April 19, 2020Errors and exceptions due: Sunday, April 26, 2020 Tentative schedule Artistic men and women competition8-8:15 a.m. – Doors open/athlete check in8:15-8:45 a.m. – Open stretch8:45-9:30 a.m. – Open event warm up9:30-9:45 a.m. – Parade of athletes9:45-11:15 a.m. – Competition Lunch/all-around awards11:15 a.m.-12:15 p.m. Rhythmic …

CANCELED: Area 11 Track & Field

Roosevelt High School 4029 28th Ave S, Minneapolis, MN

Deadlines Registration opens: Sunday, March 1, 2020Registration closes: Sunday, May 3, 2020Errors and exceptions due: Sunday, May 10, 2020 Tentative schedule 8 a.m. – Delegation check in8:30 a.m. – Coaches meeting8:45 a.m. – Opening Ceremonies9:15 a.m. – Competition begins (track events)10 a.m.-12 p.m. – Field events begin

CANCELED: Area 11/12 Tennis

Fred Wells Tennis Center 100 Federal Dr, St Paul, MN

Deadlines Registration opens: Monday, June 1, 2020Registration closes: Sunday, June 28, 2020Errors and exceptions due: Tuesday, July 7, 2020 Tentative schedule 8 a.m. – Delegation check in8:30 a.m. – Coaches meeting8:40 a.m. – Opening Ceremonies9 a.m. – Competition begins12:30 a.m. – Lunch

CANCELED: Area 11 Golf

Victory Links 2010 105th Ave NE, Blaine, MN

Deadlines Registration opens: Monday, June 1, 2020Registration closes: Sunday, June 28, 2020Errors and exceptions due: Tuesday, July 7, 2020 Tentative schedule 8 a.m. – Delegation check in8:30 a.m. – Coaches meeting8:40 a.m. – Opening Ceremonies8:50 a.m. – Deploy golf carts9 a.m. – Competition begins9:30 a.m. – Skills begins10:30 a.m. – LunchAwards ongoing as divisions finish